Obszar opolskich parków krajobrazowych, charakteryzuje się szczególnymi walorami krajobrazowymi, przyrodniczymi i duża liczbą zabytków. Teren ten doskonale nadaje się do uprawiania różnych form turystyki, w szczególności krajoznawczej. W parkach krajobrazowych zlokalizowanych na terenie województwa opolskiego znajdują się liczne piesze i rowerowe szlaki turystyczne, a także zostały wytyczone ścieżki dydaktyczne. Cały teren posiada doskonałe warunki do rekreacji.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z walorami turystycznymi poszczególnych parków krajobrazowych:
STOBRAWSKI PARK KRAJOBRAZOWY
PARK KRAJOBRAZOWY GÓRY OPAWSKIE
PARK KRAJOBRAOWY GÓRA ŚW. ANNY
Zapraszamy również do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące turystki na obszarze parków:
Czy do parków obowiązują bilety? Jakie są godziny otwarcia?
Wejście na teren parku krajobrazowego nie jest związane z koniecznością wykupienia biletu wstępu, nie ma bram wejściowych i nie są określone godziny wstępu.
Czy w parku mogę rozbić namiot, rozpalić ognisko?
Pamiętajmy, że przebywając na terenie parku krajobrazowego zawsze poruszamy się po terenie będącym czyjąś własnością. Najczęściej są to lasy, które udostępnione są zgodnie z ustawą o lasach (lasy będące własnością Skarbu Państwa są ogólnie dostępne). Zasady obowiązujące w parku nie są jedynymi normami, do których musimy się stosować – zwracajmy uwagę czy w danym miejscu nie udostępniono regulaminu, który określałby inne zasady postępowania. Dla bezpieczeństwa swojego i innych przyjmijmy zasadę, iż ogniska rozpalamy tylko w miejscach do tego wyznaczonych, w których dopuszczają to tablice informacyjne. Nie narazimy wtedy środowiska na ewentualny pożar, a siebie na mandat za wzniecanie ognia w miejscu do tego nieprzeznaczonych.
Jeśli chodzi o rozbicie namiotu, również powinniśmy korzystać z miejsc wyznaczonych (np. pól namiotowych wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę), rozbicie się „na dziko” może narazić na interwencję Straży Leśnej lub nerwową reakcję właściciela danej łąki. W ramach prowadzonego przez Lasy Państwowe programu „Zanocuj w lesie” obecnie istnieje możliwość biwakowania na obszarach leśnych Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Więcej informacji na temat lokalizacji i zasad nocowania w lesie znajdzie na stronie internetowej właściwego terytorialnie nadleśnictwa.
Dlaczego mam płacić za pobyt na polu namiotowym zlokalizowanym na terenie parku krajobrazowego?
Administracja parku krajobrazowego nie posiada prawa własności terenów wchodzących w skład parku. Opłatę za pobyt na polu namiotowym pobiera podmiot, który jest właścicielem tego pola lub nim zarządza.
Czy po parku mogę poruszać się samochodem?
Wszystkie drogi publiczne na terenach parków krajobrazowych są dostępne dla uczestników ruchu drogowego. Drogi leśne są dostępne dla ruchu kołowego jedynie, gdy oznakowanie wyraźnie na to wskazuje. Zasady te dotyczą zarówno samochodu, jak i motocykla czy quada. Niezależnie od powyższych zasad w przypadku ruchu turystycznego sugerujemy i apelujemy o korzystanie z innych form poruszania się niż samochód. Przyroda oraz nasz organizm będą nam wdzięczne, jeśli wybierzemy się na spacer lub przejażdżkę rowerową.
A co z jazdą konną?
W przypadku dróg leśnych ustawa o lasach również precyzuje, iż poruszać powinniśmy się po wyznaczonych do tego szlakach. Na drogach publicznych zasady są inne – jazda wierzchem powinna przebiegać po drodze do tego przeznaczonej. Jeśli jednak takiej drogi nie ma, można poruszać się konno poboczem. Gdy nie ma również pobocza, jeździec może poruszać się po jezdni. Jeździec na drogach gruntowych może być w dowolnym wieku, za to ten na drodze twardej musi mieć ukończony 17. rok życia.
Czy mogę wprowadzić psa do parku?
Grunty na terenie parku krajobrazowego mają różnych właścicieli. Gmina może wprowadzić nakaz prowadzenia psa na smyczy i w kagańcu. Natomiast na terenach leśnych z mocy ustawy pies powinien być prowadzony na smyczy. Pamiętajmy, że pies puszczony luzem może płoszyć i zabijać zwierzęta!
Czy w parku mogę zbierać płody runa leśnego (grzyby, jagody)?
Zgodnie z zasadą powszechnego korzystania ze środowiska jest to dopuszczalne w lasach będących własnością Skarbu Państwa. Pamiętajmy jednak, że zachodzą sytuacje, kiedy zbiór jest zabroniony, np. w rezerwatach przyrody, czy w przypadku wprowadzenia zakazu wstępu do lasu. Nie wchodzimy i nie zbieramy runa leśnego również na obszarze stref ochrony zwierzyny, w młodnikach (las do 4 m wysokości), czy lasach nasiennych (żółte obwódki na drzewach). Przebywając w lesie zwracajmy uwagę na oznakowanie, zwykle bowiem w wystarczający sposób informuje ono o niedopuszczalności wstępu/zbioru runa leśnego. Pamiętajmy również, aby nie zbierać i nie uszkadzać grzybów niejadalnych lub trujących, zubażamy bowiem w ten sposób bazę pokarmową zwierzyny. Dodatkowo jagód nie powinno się zbierać przy pomocy narzędzi – używanie zbieraczek (tzw. grzebieni) powoduje uszkodzenie roślinności, a to jest już zabronione!
Czy w parku mogę łowić ryby?
Tu sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku zbioru jagód i grzybów – co do zasady jest do dopuszczalne, mogą jednak istnieć miejsca gdzie połów jest zabroniony. Dopuszczalność amatorskiego połowu ryb nie zwalnia jednak od konieczności dochowania innych wymogów, takich jak posiadanie karty wędkarskiej, wykupione zezwolenie, korzystanie z dopuszczalnego sprzętu i technik, respektowanie okresów i wymiarów ochronnych.
Czy gdzieś mogę kupić mapy parków krajobrazowych?
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych wydaje szereg materiałów informacyjnych propagujących walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe parków, w tym oczywiście mapy. Dystrybuujemy je zarówno w naszej siedzibie, przy okazji różnego rodzaju imprez przyrodniczo-edukacyjnych. Wszystkie materiały edukacyjne udostępniamy bezpłatnie.
Chciałbym odwiedzić siedzibę parku, czy macie wystawę albo ośrodek edukacyjny?
ZOPK posiada trzy siedziby, w poszczególnych parkach krajobrazowych, w których funkcjonuje zaplecze edukacyjne, wyposażone m.in. w ekspozycje przyrodnicze. Zwiedzać je mogą zarówno turyści indywidualni, jak i grupy zorganizowane, oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
Zauważyłem, że ktoś łamie zakazy obowiązujące w parku krajobrazowym, czy mogę zawiadomić Straż Parku!
Na początku funkcjonowania parków krajobrazowych w Polsce istniała Straż Parku jako wydzielona formacja. Obecnie ta instytucja obejmuje jedynie parki narodowe. W Zespole Opolskich Parków Krajobrazowych zatrudnionych jest tylko dwóch strażników. Ustawa o ochronie przyrody daje pracownikom i strażnikom parków krajobrazowych jedynie prawo legitymowania osób naruszających zakazy ustanowione na terenie parków krajobrazowych. W przypadku podejrzenia stwierdzenia naruszenia zakazów obowiązujących w parku krajobrazowym prosimy o kontakt z naszymi oddziałami – postaramy się pomóc. Jeżeli jesteś jednak świadkiem zdarzeń tj. nielegalny wjazd do lasu, kradzieże, kłusownictwo lub niszczenie infrastruktury turystycznej najlepiej od razu skontaktuj się z organami posiadającymi możliwość prowadzenia postępowań i dochodzeń tj. Straży Leśnej/Łowieckiej/Rybackiej/Policji/Straży Gminnej.
Jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą?
Planując wypoczynek nad wodą, zapoznaj się z poniższymi radami i wskazówkami, które pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny.
Rady dla wypoczywających nad wodą:
– Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
– Nie korzystaj z kąpieli w rzekach, potokach, stawach, starorzeczach czy żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.
– Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, itp.)
– Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
– Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
– Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
– Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
– Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.
– Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
Więcej informacji o bezpieczeństwie nad wodami znajduje się na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa https://www.gov.pl/web/rcb/badz-bezpieczny-nad-woda
W przypadku wystąpienia wypadku nad wodą lub w górach bardzo pomocna może być Aplikacja RATUNEK. Bezpłatna aplikacja RATUNEK to jedyna aplikacja zaaprobowana przez ochotnicze służy ratunkowe GOPR, TOPR, MOPR, WOPR i stanowi oficjalny system powiadamiana o zgłoszeniu wypadku. Aplikacja ta pozwala zlokalizować miejsce/osobę, z którego pochodzi zgłoszenie o niebezpieczeństwie. Dzięki aplikacji ratownicy mogą bardzo szybko dotrzeć do poszkodowanych. Aplikacja umożliwia automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce, na obszarach wodnych, czyli WOPR i MOPR oraz w regionach górskich, czyli GOPR i TOPR. Aplikacja RATUNEK jest możliwa do pobrania w popularnych sklepach z aplikacjami mobilnymi (Google Play oraz App Store).